Numer 2 (67) / 2008
Autorzy: Malinowska-Olszowy Monika
Celem badań było uzyskanie odpowiedzi na pytanie, czy przedsiębiorstwa produkujące w Polsce odzież sportowa są w stanie sprostać konkurencji na Jednolitym Rynku Europejskim z punktu widzenia skuteczności działalności marketingowej firmy ze szczególnym uwzględnieniem działań strategicznych w... więcej »
| Strony 7–11
Analiza parametrów fizykomechanicznych przędz zgrzeblonych i czesanych z bawełny biologicznej
Autorzy: Rutkowski Jacek
W pracy podano pojęcia bawełny biologicznej i bawełny ekologicznej. Określono parametry fizykomechaniczne włókien i przędz dziewiarskich zgrzeblonych i czesanych, wykonanych z bawełny biologicznej. Właściwości włókien i przędz porównano do ich odpowiedników z bawełny konwencjonalnej. Wskazano na... więcej »
| Strony 12–17
Autorzy: Ankudowicz Wacław, Dopierała Halina, Radom Czesław, Swaczyna Paweł
W Części II publikacji zaprezentowano wyniki badań włochatości i liczby błędów przędz filamentowo – staplowych łączonych techniką sczepiania pneumatycznego oraz ocenę efektów połączeń w oparciu o opracowane nowe wskaźniki tj.: odcinki wymuszonych ściągnięć i siły sczepliwości.... więcej »
| Strony 18–22
Wpływ zmiany skrętu przędzy na jej dynamikę podczas przędzenia na przędzarce obrączkowej
Autorzy: Przybył Krystyna
Technolog przędzalnik posługując się wartością i kierunkiem skręcania strumienia włókien decyduje o właściwościach przędzy i musi się liczyć z koniecznością zmiany skrętu w bardzo szerokim zakresie. Dlatego jest uzasadnione ekonomicznie stosowanie symulatorów, pozwalające zastąpić eksperymenty prowadzone... więcej »
| Strony 23–26
Ruchy periodyczne i chaotyczne w przędzeniu typu Sirofil
Autorzy: Zhang Li-Na, He Ji-huan
Rozważono model dynamiczny dla przędzenia dwóch strumieni włókien. Określono w przybliżeniu częstotliwości oscylacji w kierunku pionowym i poziomym w przędzeniu typu Sirofil. Analizowano analitycznie stabilność i chaotyczny charakter ruchów. Zasugerowano optymalne warunki pracy systemu przędącego. więcej »
| Strony 27–29
Wpływ typu centralnego otworu w wirniku na włochatość przędz rotorowych mieszankowych
Autorzy: Erbil Yilmaz, Babaarslan Osman, Baykal Pinar Duru
Centralny otwór w wirniku przędzarki rotorowej, będąc jednym z najważniejszych elementów systemu przędzenia rotorowego (OE), wpływa na jakość przędzy w zależności od swojej struktury i charakteru powierzchni. W pracy badano wpływ czterech typów otworów na ... więcej »
| Strony 31–34
Wpływ parametrów parowania próżniowego na fizyczne właściwości przędz szenilowych
Autorzy: Çeven Erhan Kenan, Özdemir Özcan
Badano wpływ parametrów parowania próżniowego na właściwości fizyczne przędz szenilowych i produkowanych z nich tkanin. Dla tego celu wyprodukowano przędze szenilowe o różnej masie liniowej, stosując włókna wiskozowe i akrylowe w okrywie i rdzeniu. Wyprodukowane przędze... więcej »
| Strony 35–40
Badanie włochatości przędz poliestrowo-wiskozowych. Część I – parametry procesu rozciągania
Autorzy: Haghighat Ezzatollah, Johari Majid Safar, Etrati Seyed Mohammad
Badano wpływ parametrów przędzy oraz procesu jej rozciągania na włochatość. Badaniom poddano przędze mieszankowe (80% poliester / 20% wiskoza) wytworzone na przędzarce laboratoryjnej SKF Lab. Włochatość mierzono aparatem Shirley Yarn Friction/Hairiness Meter. Analiza statystyczna wyników pozwoliła... więcej »
| Strony 41–44
Wpływ splotu i charakterystyki wątku na właściwości wytrzymałościowe tkaniny
Autorzy: Gabrijelčič Helena, Cernáková Ludmila, Dimitrovski Krste
Wytrzymałość tkaniny na zerwanie i wydłużenie przy zerwaniu zależą przede wszystkim od tych samych parametrów przędzy w kierunku testowania, ale badano nie tylko wpływ wątku i splotu na siłę zrywającą i wydłużenie tkaniny, ale również... więcej »
| Strony 45–51
Badanie właściwości elastycznych płaskich wyrobów włókienniczych za pomocą urządzenia z wahadłem
Autorzy: Valatkienė Loreta, Strazdiené Eugenija, Issa Manal
Badania dotyczyły określenia udarowej charakterystyki materiałów włókienniczych na podstawie rejestracji drgań wywołanych uderzeniem wahadła. Przygotowano trzy typy materiałów: tkaniny, dzianiny i membrany polietylenowe oraz dwa obciążniki o różnej masie i wymiarach r1 = 13,5 mm, r2... więcej »
| Strony 52–57
Model symulacyjny wytwarzania koronek na wielogrzebieniowych koronkarkach raszlowych
Autorzy: GaoMing Jiang, XunWei Feng
Podstawą komputerowej symulacji wytwarzania koronek na wielogrzebieniowych koronkarkach raszlowych był dokładny model matematyczny, łatwy do stosowania. W przedstawionej pracy, krzywa Spina posłużyła dla symulacji struktury oczka koronki. Ilość i położenie punktów kontrolnych są określone dla przeplotu,... więcej »
| Strony 58–60
Ocena chwytu ubrań męskich produkowanych w Turcji
Autorzy: Sülar Vildan, Okur Ayşe
Opisano subiektywne techniki oceny sztywności, grubości i gładkości tkanin, będące podstawą oceny chwytu tkanin ubraniowych. Analizowano chwyt tkanin ubraniowych przetwarzanych w Turcji. Przeprowadzono badania wstępne dla określenia słownictwa stosowanego dla zdefiniowania tkaniny. Przyjęto sztywność, grubość... więcej »
| Strony 61–68
Autorzy: Emirhanova Nergiz, Kavusturan Yasemin
Przedstawiono eksperymentalne badania dla określenia wpływu struktury dzianin wykonanych z 80% wełny jagnięcej i 20% przędzy poliestrowej i stosowanych na wierzchnie okrycia zimowe na ich stabilność wymiarów oraz odporność na pilling, i ścieranie, wytrzymałość na... więcej »
| Strony 69–74
Bilansowanie taśm montażowych w przemyśle odzieżowym za pomocą technik symulacyjnych
Autorzy: Güner Mücella G., Ünal Can
Różnego rodzaju algorytmy są od wielu lat stosowane dla bilansowania taśm produkcyjnych w przemyśle odzieżowym. Jednak struktura produkcji w tym przemyśle zdominowana przez operacje manualne uniemożliwia uzyskanie satysfakcjonujących rezultatów przy stosowaniu obecnie używanych algorytmów i utrudnia... więcej »
| Strony 75–78
Litewskie spódnice ludowe. Część I – analiza wzorów tkanin
Autorzy: Kumpikaitė Eglė, Néniené Inga
Jednym z najbardziej kolorowych części litewskich ubiorów ludowych są spódnice. W przeszłości tradycyjne litewskie tkaniny na spódnice były tkane z wełny na ręcznych krosnach. W tych tkaninach odbywał się zmysł estetyczny, etnograficzna oryginalność i charakter litewskich... więcej »
| Strony 79–83
Pomiar kąta zwilżania dla wybranych powierzchni tekstylnych przy zastosowaniu modelu ADSA
Autorzy: Gocławski Jarosław, Urbaniak–Domagała Wiesława
W pracy przedstawiono metodę pomiaru kąta zwilżania na granicy ciecz - ciało stałe dla wybranych powierzchni tekstylnych, przy założeniu występowania kątów mniejszych niż 90°. Metoda ta wykorzystuje specjalistyczną aparaturę do akwizycji obrazów spoczywających kropli. W... więcej »
| Strony 84–88
Synergiczne działanie poszczególnych metod wykańczania wełny
Autorzy: Demir A., Karahan H. A., Özdoğan Esen, Öktem Tülin, Seventekin N.
Wełniane dzianiny obrabiano plazmą w atmosferze argonu, enzymem (proteza), chitozanem oraz kombinacją tych metod. Obrobione dzianiny oceniano pod względem ich wybarwialności, trwałości koloru, kurczliwości oraz wytrzymałości na rozerwanie. Scharakteryzowano morfologię powierzchni przy pomocy SEM. W celu... więcej »
| Strony 89–94
Autorzy: Teli Mangesh D., Chakrabarti R.
Kontrola jakości tkaniny, poprzez jej podstawowe cechy (tj. typ przędzy, masa liniowa i współczynnik skrętu przędzy, gęstość wątku i osnowy, współczynnik pokrycia, etc.) jest bardzo istotna, ponieważ powyższe parametry wpływają na jakość tkaniny podczas procesu... więcej »
| Strony 95–100
Wpływ obróbki wstępnej na środowisko naturalne i wybarwienie dzianin bawełnianych
Autorzy: Fakin Darinka, Golob Darko, Stjepanovič Zoran
Współcześnie wstępne przygotowanie dzianin bawełnianych przed barwieniem na ogół polega na łączonym procesie prania i bielenia nadtlenkiem. W artykule porównano dwie metody obróbki wstępnej tj. prania alkalicznego i bielenia oraz prania enzymatycznego i bielenia. Badano również... więcej »
| Strony 101–104
Wpływ masy chemotermomechanicznej na barwę mas włóknistych barwionych barwnikami bezpośrednimi
Autorzy: Drzewińska Ewa
Zbadano podatność bielonych mas celulozowych i bielonej masy chemotermomechanicznej (BCTMP) oraz ich mieszanin na barwienie barwnikami bezpośrednimi. Stwierdzono, że barwniki bezpośrednie są przydatne przede wszystkim do barwienia papierów z udziałem mas celulozowych, ale można je... więcej »
| Strony 105–107