Numer 1 (103) / 2014
Wpływ zarządzania wiedzą na zarządzanie łańcuchem dostaw w sektorze odzieżowym Turcji
Autorzy: Kanat Seher, Atilgan Turan
Sektor odzieżowy, zajmujący znaczące miejsce w gospodarce tureckiej przechodzi obecnie proces restrukturyzacji. Skuteczne zarządzanie w tym procesie jest bardzo ważne z punktu widzenia efektywności, wydajności, szybkości i elastyczności. Przedsiębiorstwa muszą skutecznie zarządzać łańcuchem dostaw by sprostać... więcej »
| Strony 9–13
Autorzy: Amiri Parastoo, Bahrami S. Hajir
Syntezę kopolimeru akrylonitrylu i kwasu akrylowego przeprowadzono w zawiesinie, β-cyklodextran był mieszany z kopolimerem w zróżnicowanych ilościach. Następnie runo (PANAA/-CD) było wytwarzane metodą elektroprzędzenia. Badano wpływ różnych parametrów procesu, takich jak stężenie polimeru, odległość od filiery,... więcej »
| Strony 14–21
Autorzy: Demiryürek Oğuz, Uysaltürk Derya
Viloft jest nowym regenerowanym włóknem celulozowym o specjalnym przekroju włókien charakteryzującym się obecnością w przędzy przestrzeni powietrznych, które poprawiają właściwości termiczne wytworzonych materiałów. Viloft oferowany jest na rynku głównie jako mieszanka z poliestrem i bawełną. W... więcej »
| Strony 22–27
Ciecze reologiczne jako potencjalny składnik wyrobów tekstylnych
Autorzy: Leonowicz Marcin, Kozłowska Joanna, Wierzbicki Łukasz, Olszewska Karolina, Zielińska Dorota, Kucińska Iwona, Wiśniewski Adam
Materiały inteligentne zadomowiły się już na dobre w niemal wszystkich gałęziach przemysłu. Stanowią one również komponent wielu inteligentnych wyrobów tekstylnych. Przedmiotem opracowania są ciecze koloidalne, zagęszczane ścinaniem (STF) oraz ciecze magnetoreologiczne (RMF). Ciecze STF są koloidalną... więcej »
| Strony 28–33
Nowe konstrukcje włókiennicze maskujące przeciwradiolokacyjnie
Autorzy: Redlich Grażyna, Obersztyn Ewa, Olejnik Magdalena, Fortuniak Krystyna, Bartczak Agnieszka, Szugajew Lech , Jarzemski Józef
W artykule przedstawiono nowoopracowane konstrukcje włókiennicze (tkaniny, dzianiny) maskujące przeciwradiolokacyjnie, ze szczególnym uwzględnieniem zastosowanych przędz konduktywnych oraz ich rozkładu w strukturze wyrobów. Omówiono poziomy uzyskanych wartości współczynników odbicia i transmisji fal elektromagnetycznych, zarówno dla tkanin i dzianin surowych, jak i... więcej »
| Strony 34–42
Sztywność zginania dzianin – porównanie metod badań
Autorzy: Goetzendorf-Grabowska Bogna, Karaszewska Agnieszka, Vlasenko Victoria I., Arabuli Arsenii T.
Sztywność zginania materiałów włókienniczych jest jednym z parametrów kompleksowej oceny włókien oraz układalności i chwytu wyrobów. Większość metod, opisanych i stosowanych w laboratoriach włókienniczych, opiera się na zasadzie pośredniego określania sztywności przez wyznaczanie zależności odkształcenia i siły wywołującej te... więcej »
| Strony 43–50
Nowa metoda pomiaru zmarszczek materiałów włókienniczych oparta na przetwarzaniu obrazu
Autorzy: Liu Chengxia
Opracowana metoda polega na wykorzystaniu symulatora, skanera i komputera. Symulator generuje powstanie zmarszczek o kształcie odpowiadającym zmarszczkom na łokciach i kolanach powstałym podczas noszenia odzieży. Obrazy zmarszczek zidentyfikowane za pomocą skanera były przetwarzane za pomocą programu opracowanego w MATLAB.... więcej »
| Strony 51–55
Badania charakterystyki przepływu 3D w dyszy komory przędącej urządzenia przeplatającego
Autorzy: Qiu Hua, Liu Yuanyuan, Zhang Yingzi
Celem pracy było określenie charakterystyk przepływu strumienia powietrza w dyszy komory przędącej urządzeń przeplatających za pomocą numerycznych symulacji dla wyjaśnienia wpływu kształtu przekroju kanałów prowadzących przędze na jakość pracy urządzenia przeplatającego. Program CFD (komputerowe określanie dynamiki przepływu) oparty na ANSYS... więcej »
| Strony 56–61
Wpływ długości pętli i typy dyszy na strukturalne właściwości dzianin lewo-prawych
Autorzy: Çoruh Ebru, Çelik Nihat
Badano strukturalne właściwości dzianin, wytrzymałość na rozerwanie i pilling dzianin lewo-prawych wykonanych z przędz rotorowych. Stosowano surowiec w postaci 100% bawełny z regionu Urfa w Turcji. Przędze o masie liniowej 19,7 tex produkowano stosując 5 różnych typów dysz ceramicznych.... więcej »
| Strony 62–67
Autorzy: Włodarczyk Bogdan, Kowalski Krzysztof
W pracy przedstawiono koncepcję wytwarzania rządkowych dzianin dystansowych zawierających w swej strukturze trzy warstwy dziane. Opracowane dzianiny charakteryzują się stosunkowo dużą grubością w relacji do podziałki uiglenia i odległości między łożami szydełkarki na której zostały wytworzone. Opisywany efekt uzyskano... więcej »
| Strony 68–73
Pilling dzianin kaszmirowych wykonanych z wełnianych przędz obrączkowych i wózkowych
Autorzy: Li Long, Zhu Meijing, Wei Xiaojuan
Przędze przeznaczone dla dzianin kaszmirowych są głównie produkowane na przędzarkach obrączkowych i wózkowych. W pracy badano przędze barwione czterema kolorami (czerwony, czarny, szary i beż). Pilling dzianin wykonanych z przędz o czterech kolorach i na dwóch rodzajach przędzarek sprawdzono... więcej »
| Strony 74–75
Włókniny poliwęglanowe modyfikowane plazmą jako materiał filtracyjny dla ciekłych aerozoli
Autorzy: Brochocka Agnieszka, Mian Ilona, Majchrzycka Katarzyna, Sielski Jan, Tyczkowski Jacek
Materiały filtrujące powszechnie stosowane w procesach filtracji to przede wszystkim włókniny wykonane techniką melt-blown. W celu poprawy ich właściwości filtracyjnych są poddawane różnym modyfikacjom. W artykule przedstawiono obróbkę włókniny poliwęglanowej za pomocą zimnej plazmy niskociśnieniowej RF 13,56 MHz przy... więcej »
| Strony 76–80
Ocena nowych bioaktywnych włóknin do ochrony układu oddechowego
Autorzy: Majchrzycka Katarzyna
Uregulowania prawne w zakresie ochrony pracowników narażonych na czynniki biologiczne w środowisku pracy oraz powszechna groźba ataków terrorystycznych wpływają na potrzebę doskonalenia właściwości sprzętu ochronnego i metod jego oceny. Artykuł prezentuje podejście do oceny włóknin o cechach biobójczych, przeznaczonych... więcej »
| Strony 81–88
Autorzy: Bo Zhao
Opracowano model przepływu powietrza nadmuchiwanego przy wytwarzaniu włóknin spunbonded z PET. Model pola przepływowego powietrza wydmuchiwanego z dyszy został rozwiązany i zasymulowany za pomocą metody skończonych różnic. Wyniki numerycznej symulacji rozkładu prędkości powietrza zgadzają się z wynikami eksperymentalnymi mierzonymi za... więcej »
| Strony 89–96
Analiza wymiarowa i poprawa jakości klejenia bocznej poduszki powietrznej
Autorzy: Pop Andrei, Cociş Gabriela, Brad Raluca
Badano jakość klejenia poduszki powietrznej, zwłaszcza nieprawidłowego ułożenia silikonowego kordu na panelach poduszki. Poduszkę powietrzną typu cortina uzyskano przez połączenie dwóch paneli zachodzących na siebie i klejonych za pomocą pastylek sylikonowych. Zbadano strefy charakteryzujące się najczęstszym występowaniem defektów, a następnie... więcej »
| Strony 97–102
Metoda separacji wykrojów odzieżowych z wielowarstwowego nakładu – cz. 1
Autorzy: Stasik Kinga
W pracy przedstawiono model mechanizmu chwytaka napędzanego trzema silnikami elektrycznymi. Opracowana konstrukcja uzyskała w 2008 r. patent na wynalazek pt. „Urządzenie do pobierania pojedynczej warstwy z nakładu materiału” nr PL 197340. Chwytak ten wykorzystuje zjawisko tarcia pomiędzy warstwami tkaniny... więcej »
| Strony 103–107
Srebrzenie materiałów tekstylnych z PET stosując jedną lub dwie kąpiele pokrywające
Autorzy: Onggar Toty, Hund Heike, Hund Rolf-Dieter, Cherif Chokri
Metalizowane materiały włókiennicze ogólnie dostępne często nie nadają się dla szeregu zastosowań ze względu na nierównomierną warstwę metaliczną, zakłócenia powierzchni włókien i brak adhezji. Równocześnie należy stwierdzić, że mokry proces chemicznego metalizowania tekstyliów jest ograniczony tylko do niektórych polimerów,... więcej »
| Strony 108–114
Barwienie mikrowłókien: problemy w obliczeniu zapotrzebowania barwnika
Autorzy: Petrulis Donatas
Omówiono badania dotyczące problemów powstających w obliczeniu zapotrzebowania barwnika związane z barwieniem tekstyliów wyprodukowanych z mikrowłókien. Zaproponowano tzw. podstawowe i zmodyfikowane proporcje zapotrzebowania barwnika. Analiza porównawcza wykazała, że wymagane są znaczne dodatkowe ilości barwnika dla uzyskania głębi odcienia w przypadku... więcej »
| Strony 115–118
Pióra kurze jako antypalny modyfikator elastycznych pianek poliuretanowych
Autorzy: Wrześniewska-Tosik Krystyna, Zajchowski Stanisław, Bryśkiewicz Anna, Ryszkowska Joanna
Elastyczne pianki poliuretanowe (EPUR) modyfikowano włóknami keratynowymi z piór kurzych. W artykule przedstawiono właściwości keratyny uzyskanej ze zmielonych piór kurzych i zmiany w strukturze oraz właściwościach pianek EPUR spowodowanych wprowadzeniem napełniacza w postaci włókien keratynowych. Do oceny budowy chemicznej... więcej »
| Strony 119–128
Badania biomechaniczne nowych konstrukcji implantów przepuklinowych o rozwiniętej powierzchni
Autorzy: Struszczyk Marcin H., Komisarczyk Agnieszka, Krucińska Izabella, Gutowska Agnieszka, Pałys Beata, Ciechańska Danuta
Badania nad konstrukcją implantów przepuklinowych, szczególnie stosowanych w zabiegach małoinwazyjnych, stanowią ważny obszar badawczy na całym świecie. Chirurdzy wymagają, aby struktury zaprojektowane przy zastosowaniu technologii włókienniczych charakteryzowały się biomimetyzmem, co w znaczący sposób obniża ryzyko powikłań po implantacji. Nowoczesne, włókiennicze... więcej »
| Strony 129–134
Autorzy: Kos Lech, Michalska Karina, Żyłła Renata, Perkowski Jan
Celem badań było określenie wpływu kwasu mrówkowego na rozkład zanieczyszczeń w ściekach włókienniczych oczyszczanych metodą Fentona. Aby jednoznacznie ocenić wpływ obecności kwasu mrówkowego na efektywność oczyszczania poszczególnych rodzajów przebadanych ścieków włókienniczych wykonano obliczenia wielkości redukcji ChZT dla mieszanin danego ścieku... więcej »
| Strony 135–139
The highest category for institutions at which the majority of our authors is affiliated
| Strona 21