Numer 1 (60) / 2007
Autorzy: Grandys Ewa
Ocena pozycji przedsiębiorstwa na rynku powinna być podstawą do podejmowania decyzji strategicznych. Wymaga to stosowania wyspecjalizowanych narzędzi badawczych, adekwatnych do stawianych zadań, jak np. analiza Boston Consulting Group (BCG). Metoda ta została wykorzystana do badań w... więcej »
| Strony 7–10
Użycie komunikacji marketingowej w przemyśle odzieżowym w Słowenii
Autorzy: Završnik Bruno, Mumel Damijan
Zaprezentowano rolę badań komunikacji marketingowej w przemyśle odzieżowym w Słowenii. Celem badań było pokazanie jak firmy odzieżowe i tekstylne wykorzystują komunikację marketingową promocji swoich produktów i swojej marki. Wyniki badań sugerują, że prawidłowo użyta komunikacja marketingowa... więcej »
| Strony 11–15
Akceptowalny poziom jakości w sektorze tekstylnym oraz jego wpływ na konkurencyjność
Autorzy: Atilgan Turan
Szybki rozwój międzynarodowej konkurencyjności powoduje, że przedsiębiorstwa tekstylne podchodzą w nowy sposób do osiągnięcia przewagi konkurencyjnej. Obecnie przykładają one większą uwagę do wykreowania takiej struktury, w której oczekiwania klientów są najważniejsze. Granice dopuszczalnego poziomu jakości obniżają... więcej »
| Strony 16–23
Autorzy: Jackowska-Strumułło Lidia, Cyniak Danuta, Czekalski Jerzy, Jackowski Tadeusz
W pracy analizowano parametry jakościowe przędz bawełnianych o masach liniowych 15, 18, 20, 25, 30 i 40 tex wykonanych na przędzarkach obrączkowych, kompaktowych oraz rotorowych BD 200 S i R1. Produktem wyjściowym do wytworzenia przędz były... więcej »
| Strony 24–30
Analiza wariancyjna nieliniowego sprzężonego oscylatora powstającego przy przędzeniu typu Sirospun
Autorzy: He Ji-huan
Opisano stabilne warunki pracy dla przędzenia dwóch wiązek włókien. Przytoczono teoretyczny model opisujący przędzenie typu Sirospun. Na podstawie układów równań opisujących sprzężone oscylatory, powstające przy formowaniu przędzy z dwóch wiązek, zaproponowano zastosowanie prostego analitycznego modelu działania... więcej »
| Strony 31–34
Autorzy: Kumpikaitė Eglė
W artykule przedyskutowano stosowanie współczynnika splotu P1 oraz zespolonego współczynnika strukturalnego φ zaproponowanego przez Milašiusa. Ich zalety zostały podkreślone w porównaniu z innymi współczynnikami opracowanymi dla tkanin. Przeprowadzono analizę wpływu struktury tkanin na siłę zrywającą i... więcej »
| Strony 35–38
Autorzy: Omeroglu Sunay, Ulku Sukriye
Większość badań naukowych nad przędzeniem kompaktowym dotyczy obecnie właściwości włókien i wykonanych z nich dzianin. Natomiast przy produkcji tkanin, przędze poddawane są intensywnym naprężeniom mechanicznym podczas nanoszenia klejonki, snucia i nawijania na wały osnowowe oraz tkania.... więcej »
| Strony 39–42
Autorzy: Korycki Ryszard
Nieustalony problem dyfuzji wewnątrz homogenicznej konstrukcji włókienniczej jest określony równaniem bilansu substancji oraz układem równań warunków brzegowych i początkowych. Wprowadzając dowolny funkcjonał, określa się jego wrażliwość pierwszego rzędu przy wykorzystaniu koncepcji pochodnej materialnej oraz metod bezpośredniej... więcej »
| Strony 43–49
Zachowanie się membran tekstylnych podczas wymuszonego przeciągania przez otwór w płaskiej płycie
Autorzy: Truncyte Dainora, Papreckiene Laima, Gutauskas Matas
Analizowano zachowanie się tkanin i dzianin podczas przeciągania ich przez okrągły otwór w płaskiej płycie. Określono zależności pomiędzy parametrami, związanymi z oporem stwarzanym przez dany wyrób na przeciąganie, takimi jak: siła i praca, a przebiegiem zmian... więcej »
| Strony 50–54
Badanie termicznych właściwości dzianin wykonanych z przędz teksturowanych
Autorzy: Özcelik Gonca, Cay Ahmet, Kirtay Erhan
Gładki i zwarty kształt przędz filamentowych odróżnia je od włókien naturalnych. Ta charakterystyczna cecha włókien syntetycznych wpływa na chwyt i termo-fizjologiczne właściwości wyrobów z nich wykonanych. Właściwości przędz filamentowych są polepszane przez teksturowanie, które nadaje efekt... więcej »
| Strony 55–58
Optymalna struktura trójwarstwowych dzianin platerowanych
Autorzy: Baozhu He, Weiyuan Zhang
Zgodnie z nową teorią dotyczącą platerowania, zaprojektowano udoskonalony platerujący wodzik nitki z trzema oczkami prowadzącymi, dla zamontowania w dziewiarce do dzianin rządkowych. Przy zastosowaniu takiego typu wodzika nitki, kąt wzdłużnego ułożenia nitki bazowej jest większy niż... więcej »
| Strony 59–61
Autorzy: Więźlak Włodzimierz, Elmrych-Bocheńska Joanna
Podstawowym mankamentem eksploatacyjnym nici szwalnej w maszynie ściegu czółenkowego jest wysoki poziom destrukcji nici po przeszyciu. Wykorzystując model zaciągania ściegu przedstawiony w pierwszej części pracy [1], opracowana została procedura optymalizacyjna pozwalająca na kształtowanie warunków technologicznych procesu... więcej »
| Strony 62–65
Autorzy: Gotlih Karl, Lojen Daria Žunič, Vohar Bojan
Ruch igły w standardowej maszynie szyjącej ściegu czółenkowego jest wywoływany mechanizmem korbowo-wodzikowym. Igła porusza się w płaszczyźnie pionowej i penetruje tkaninę podczas swojego ruchu w dół. Tarcie pomiędzy igłą a tkaniną generuje ciepło podczas fazy penetracji.... więcej »
| Strony 66–71
Autorzy: Zhu Fang Long, Zhu Fang Long, Weiyuan Zhang, Chen Min-Zhi
Opisano badania odzieży ochronnej, wykonanej z różnych zestawów materiałów przeznaczonej dla strażaków. Zwrócono szczególną uwagę na zabezpieczenie przed promieniowaniem termicznym oraz na przewodność cieplną i przepuszczalność wilgoci, które są ściśle związane z komfortem użytkowania odzieży. Zmieniano... więcej »
| Strony 72–75
Autorzy: Wen-hao Hsing, Kuo-ting Kao, Jia-horng Lin, Yi-ting Shu
Omówiono prace nad modyfikacją otrzymywania włókniny metodą zgrzeblenia z zastosowaniem elektryczności statycznej. Potencjał elektryczny przyłożono do rolki roboczej zgrzeblarki w celu wpływu na sposób przemiany włókien w runo, polepszenia zgrzeblania, zwiększenia jego wydajności i polepszenia równomierności... więcej »
| Strony 76–81
Wpływ struktury cząsteczkowej polialkoholu winylowego na jego adhezję do włókna
Autorzy: Zhifeng Zhu, Qian Kun
Badano wpływ struktury cząsteczkowej polialkoholu winylowego (PVA), uwzględniając jego stopień polimeryzacji i stopień alkoholizy, na adhezję PVA i jego mieszanek do włókien wytworzonych z czystego poliestru, czystej bawełny oraz mieszanki poliestrowo-bawełnianej stosując metodę „zaimpregnowanego niedoprzędu”. Adhezja... więcej »
| Strony 82–85
Autorzy: Taskin Cankut, Ozguney Arif Taner, Gurkan Pelin, Ozcelik G., Ozerdem Arzu
Tkaniny o splocie płóciennym wyprodukowano z 100% przędz bawełnianych o dwóch masach liniowych i różnym skręcie, uzyskanych z konwencjonalnych i kompaktowych przędzarek obrączkowych. Celem pracy było sprawdzenie wpływu procesów opalania, merceryzacji, bielenia i barwienia barwnikami reaktywnymi... więcej »
| Strony 86–90
Autorzy: Cay Ahmet, Atav Riza, Duran Kerim
Opisano badania odzieży ochronnej, wykonanej z różnych zestawów materiałów przeznaczonej dla strażaków. Zwrócono szczególną uwagę na zabezpieczenie przed promieniowaniem termicznym oraz na przewodność cieplną i przepuszczalność wilgoci, które są ściśle związane z komfortem użytkowania odzieży. Zmieniano... więcej »
| Strony 91–94
Pogłębiona delignifikacja tlenowa masy celulozowej siarczanowej brzozowej
Autorzy: Danielewicz Dariusz, Surma-Ślusarska Barbara
Zbadano wpływ warunków procesu delignifikacji tlenowej masy celulozowej siarczanowej brzozowej o liczbie kappa 18 na jej właściwości. Określono wpływ ilości użytego NaOH, czasu trwania i temperatury delignifikacji tlenowej na zmiany liczby kappa, wydajność i właściwości wytrzymałościowe... więcej »
| Strony 95–100
Badania nad opracowaniem przeciwmikrobowego materiału opatrunkowego
Autorzy: Niekraszewicz Antoni, Lebioda Jolanta, Kucharska Magdalena, Wesołowska Ewa
W Instytucie Biopolimerów i Włókien Chemicznych w Łodzi opracowano kompozytowe materiały z udziałem włókien przeciwmikrobowych i/lub form użytkowych chitozanu. Materiały mogą być wykorzystane do konstrukcji opatrunków przydatnych w początkowej fazie leczenia, której często towarzyszy stan zapalny.... więcej »
| Strony 101–105
Biokompozyty z udziałem keratyny pochodzącej z piór kurzych
Autorzy: Wrześniewska-Tosik Krystyna, Adamiec Janusz
Jednym z produktów ubocznych, w przemyśle spożywczym, który występuje w dużych, wzrastających ciągle ilościach i jest w niewielkim stopniu wykorzystany, jest keratyna piór kurzych. Zapotrzebowanie rynku na materiały włókniste o podwyższonej retencji wilgoci wiąże się z... więcej »
| Strony 106–112